MANAGEMENT

MANAGEMENT

FUNCŢII & STRUCTURI DE CONDUCERE
Decan FSPUB

Conf. Dr. Alexandra IANCU

Prodecani FSPUB

Lect. Dr. Domnica GOROVEI [portofolii: cercetare, planuri de studii, relații internaționale, practică studențească]

Lect. Dr. Oana-Valentina SUCIU [portofolii: comunicare, relația cu studenții, rețeaua alumni, proiecte instituționale]

Consiliul FSPUB

Profesori

Conf. Dr. Raluca ALEXANDRESCU
Prof. Dr. Ionela BĂLUȚĂ
Conf. Dr. Cosmin Ștefan DOGARU
Lect. Dr. Domnica GOROVEI 
Conf. Dr. Armand GOȘU
Conf. Dr. Alexandra IANCU
Conf. Dr. Ruxandra IVAN
Prof. Dr. Dragoș PETRESCU
Prof. Dr. Cristian PREDA 
Prof. Dr. Ioan STANOMIR
Conf. Dr. Miruna TĂTARU-CAZABAN

Studenţi

Studenţi licenţă SPE & RISE – Ștefan Simionescu

Studenți licență SPF & SSL Iarina-Maria Ionașcu

Studenți licență SPR – Ștefan Lupu

Studenți master & doctorat – Andreea Ioana Bobu

Departamentul de Teorie și Istorie Politică și Constituțională

Director Departament
Conf. Dr. Miruna TĂTARU-CAZABAN

Consiliul Departamentului
Prof. Dr. Florin ȚURCANU
Prof. Dr. Ioan STANOMIR

Departamentul de Politici Publice, Relații Internaționale și Studii de Securitate

Director Departament
Lect. Dr. Domnica GOROVEI

Consiliul Departamentului
Prof. Dr. Radu CARP 
Lect. dr. Mirela CERKEZ

Departamentul de Guvernare Comparată și Studii Europene

Director Departament
Conf. Dr. Claudiu TUFIȘ

Consiliul Departamentului
Conf. Dr. Raluca ALEXANDRESCU
Conf. Dr. Anca DOHOTARIU
Conf. Dr. Silvia MARTON
Lect. Dr. Oana-Valentina SUCIU

Școala Doctorală

Director Şcoala Doctorală – vacant

Consiliul Școlii Doctorale
Prof. Dr. Florin ȚURCANU
Prof. Dr. Lavinia STAN (Francis Xavier University)
Dr. Sorina SOARE (Universitatea din Florența)
Drd. Claudia CRĂCIUN-CHIVEREANU

REPREZENTANŢI ÎN STRUCTURILE UNIVERSITĂŢII DIN BUCUREŞTI
Reprezentanţi în Senatul UB

Prof. Dr. Radu CARP
Conf. Dr. Irina MATEI
Conf. Dr. Claudiu TUFIȘ
Student: Mihai Pârlici

STRUCTURI ADMINISTRATIVE, DE SERVICII & ASIGURAREA CALITĂŢII

Secretariat
Cristina ANDREI (secretar șef) – cristina.andrei@fspub.unibuc.ro
Nicoleta PETRE (SPF, SPE, SSL) – nicoleta.petre@fspub.unibuc.ro
Nicoleta MATEI (MCP, MPES, MPE, MRI, MSE) – nicoleta.matei@fspub.unibuc.ro
Gabriela IFRIM (SPR, Școala doctorală) – gabriela.ifrim@fspub.unibuc.ro 

Administraţie
Eugenia FOARFECĂ (administrator șef)
Mirela PĂDUREAN (administrator financiar)

Comisia de calitate a FSPUB
Prof. dr. Cristian PREDA (preşedinte)
Conf. Dr. Claudiu TUFIŞ
Lect. Dr. Mihai SEBE
Conf. Dr. Cosmin DOGARU
Student: Ștefan LUPU
Mihnea FLOREA, din partea absolvenților FSPUB
Cristina Guseth, Freedom House România, din partea angajatorilor

Grup de lucru relații internaționale:
Lect.dr. Domnica GOROVEI (coord.)
Conf.dr. Cosmin DOGARU
Lect.dr. Brîndușa NICOLAESCU
Lect.dr. Mihai SEBE

Responsabil programe Erasmus și relații internaționale:
Conf. Dr. Irina Matei

Coordonator CIVIS
Lect. dr. Domnica GOROVEI

REPREZENTANŢI DE AN STUDENŢI
2023-2024
Licenţă Stiinţe politice (SPR)

An 1: Măsală Alin-Gabriel   alin-gabriel.masala@fspub.unibuc.ro 
An 2: Lupu Ștefan – stefan.lupu@fspub.unibuc.ro
An 3:  Ghițulețe Victoria-Miruna – victoria.ghitulete@fspub.unibuc.ro 

BA in Political Science (SPE)

An 1: Mateescu Teodora Maria  teodora-maria.mateescu@fspub.unibuc.ro
An 2: Bociu Răzvan Cristian  razvan-cristian.bociu@fspub.unibuc.ro
An 3: Adrian-Ștefan Simionescu – adrian-stefan.simionescu@fspub.unibuc.ro

Licence Sciences politiques (SPF)

An 1: Safta Nastasia Iulia       nastasia-iulia.safta@fspub.unibuc.ro
An 2: Grecu Maria-Rodica – maria-rodica.grecu@fspub.unibuc.ro
An 3:  Cojocaru Alexandru Ionuț – alexandru-ionut.cojocaru@fspub.unibuc.ro

Licenţă Studii de Securitate (SSL)

An 1: Nuțiu Justina Dimitria     justina-dimitria.nutiu@fspub.unibuc.ro
An 2: Ionașcu Iarina Maria –  iarina-maria.ionascu@fspub.unibuc.ro
An 3: Dragomir Diana-Maria – diana-maria.dragomir@fspub.unibuc.ro

BA in International Relations and European Studies (IRES)

An 1: Costea C.I. Andrada-Bianca  andrada-bianca.costea@fspub.unibuc.ro
An 2: Vreme Victor – victor.vreme@fspub.unibuc.ro
An 3:  Dumbravă Maria – maria.dumbrava@s.unibuc.ro

MA International Public Affairs (MIPA)

An 1: Bibicu N. Mara  – mara-stefania.bibicu@fspub.unibuc.ro
An 2: Bulearcă Doina – bulearca.doina-teodora@fspub.unibuc.ro

MA Comparative Politics (MCP)

An 1: 
An 2:  Hodivoianu C.N. Alexandru-Ionel  alexandru-ionel.hodivoianu@fspub.unibuc.ro

Master Politica în Europa: Stat, frontiere, societăţi (MPE)

An 1:  
An 2:  Ana-Elena Dinu: anadinu2000.ad@gmail.com

Master Politicile Egalităţii de Şanse (MPES)

An 1: 
An 2: Diaconescu Alexandra-Elena – diaconescu.alexandra-elena@fspub.unibuc.ro

Master Relaţii Internaţionale (MRI)

An 1: Pînzariu C.M. Teresa  teresa-ioana.pinzariu@fspub.unibuc.ro
An 2:  Baba O. Mihai Daniel – mihai-daniel.baba@fspub.unibuc.ro

Master Studii Europene (MSE)

An I: Stoian  Andreea-Irina – andreea-irina.stoian@fspub.unibuc.ro
An II :  Andone Ana-Maria – ana-maria.andone@fspub.unibuc.ro

Doctorat

An I: 
An II:  Lefter Corina – Cristina corina-cristina.lefter@fspub.unibuc.ro
An III: Secoșan Ovidiu  ovidiu.secosan@fspub.unibuc.ro